Tymianek znany jest przede wszystkim jako przyprawa do dań kuchni śródziemnomorskiej. Cieszy się powodzeniem wśród włoskich makaronów czy greckich dań mięsno-warzywnych. Polacy również pokochali aromat i intensywność owego zioła, które szybko stało się jednym z najchętniej używanych dodatków w menu. Suszona postać rośliny służy nam także do sporządzania naparów w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Herbata tymiankowa jest więc naszym “must have” w domowej apteczce!
W artykule omówimy:
- Właściwości lecznicze tymianku
- Czy herbata tymiankowa może posłużyć jako element codziennej pielęgnacji?
- Gdzie znaleźć najlepszy produkt?
W jaki sposób herbata tymiankowa przyczynia się dla zdrowia naszego organizmu?
Drogocenny, leczniczy charakter rośliny wykorzystywany jest od wieków w medycynie ludowej. Jednym z najpopularniejszych aspektów zdrowotnych jest jego istotna rola w walce z kaszlem. Wiele aptek i sklepików zielarskich posiada w swoim asortymencie ziołowe tabletki do ssania na bazie tymianku. Zapewne wielu z nas kojarzy ten charakterystyczny posmak i zapach ziołowej pastylki. Pełni również rolę środka odkażającego, co oznacza, że można nim opatrywać rany i stosować jako zamiennik dla wyrobów na bazie spirytusu. Podobnie jak większość ziół wspomaga procesy trawienne organizmu, oraz działa uspokajająco. W szczególności dla kobiet- napar z liści tymianku jest naturalnym pogromcą bóli menstruacyjnych. Zawiera w sobie żelazo i minerały, które są ważnym budulcem w układzie odpornościowym człowieka. Regularne spożywanie herbaty tymiankowej usuwa toksyny nagromadzone w naszym ciele, a co za tym idzie- posiada charakter moczopędny, więc nie jest zalecany do picia przed wychodzeniem z domu lub w miejsca pozbawione dostępu do toalety.
Czy herbata tymiankowa może posłużyć jako element codziennej pielęgnacji?
Szeroko znane właściwości lecznicze tymianku zdecydowanie przeważają nad tymi urodowymi w naszej świadomości, a to błąd! Roślina zawiera szereg witamin z grupy A, B, C, E i K. To wszystko za sprawą zawartego w tymianku oleju eterycznego zwanego tymolem. Witamina C jest często wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, ze względu na swój nieoceniony charakter wpływający na kondycję skóry. Rozświetla cerę, nadaje jej blasku i sprawia, że staje się bardziej promienna. To wszystko za sprawą zawartego w tymianku oleju eterycznego zwanego tymolem. Ziołowy napar poprawia również ukrwienie skóry głowy i efektywnie walczy z łupieżem. Wystarczy, że wystudzona herbata tymiankowa posłuży nam jako wcierka do włosów. Lekarze dermatolodzy zalecają przemywanie zmian trądzikowych naparem z omawianego suszu.
What goes on your skin goes in your body.
Zobacz także: Po jakie sięgać witaminy do włosów?
Gdzie kupić najlepszą herbatę tymiankową?
Jeżeli zależy nam na herbacie w postaci torebek, bez problemu znajdziemy ją w dyskontach i osiedlowych sklepach, jednakże z reguły lepiej zaopatrywać się w tego typu produkty np. w aptekach albo sklepach zielarskich. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tymianku w doniczce, który możemy zachować świeży lub ususzyć samodzielnie. Tak przyrządzona herbata tymiankowa na pewno będzie smakowała idealnie!
Jak widać, nie bez powodu roślina jest mocno spopularyzowana w medycynie ludowej. Posiada szereg drogocennych właściwości korzystnych dla naszego zdrowia i urody. Herbata tymiankowa więc, nie musi nam służyć tylko i wyłącznie do picia, ale także jako wsparcie rutynowej pielęgnacji.