W dobie zadbanych instagramowych ciał, diet pudełkowych i mody na zdrowy tryb życia pojawia się coraz to więcej “wynalazków” wspomagających pracę nad naszą sylwetką. Na profilach social mediowych celebrytów możemy nawet zobaczyć reklamy “cudownych” herbatek odchudzających, które mają nam pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Oczywiście nie istnieje żaden produkt magicznie wyszczuplający, a efekty jakie chcemy osiągnąć zależą tylko i wyłącznie od naszego deficytu kalorycznego i ilości ruchu w trakcie dnia. Dzisiaj przyjrzymy się najprostszej i najpopularniejszej herbacie czarnej oraz innym, które często goszczą na naszych domowych półkach. Postaramy się rozstrzygnąć czy naprawdę musimy z nich zrezygnować na rzecz promowanych w internecie produktów?
Z artykułu dowiesz się:
- Ile kalorii ma czarna herbata?
- Ile kalorii mają inne popularne wywary?
- Czy herbatki odchudzające to dobry zamiennik dla tradycyjnej herbaty?
Ile czarna herbata ma kalorii?
Wywar z czarnych liści herbaty jest niezwykle popularnym napojem spożywanym w zasadzie do każdego posiłku lub między nimi o różnych porach dnia. Latem lubimy sobie zaserwować mrożony z lodem i owocowymi dodatkami, a w zimę zaś z dodatkiem miodu, cytryny i goździków. Drogocenny wpływ naparu ceniony jest od wieków ze względu na swoje właściwości pobudzające, przeciwzapalne oraz jako sprzymierzeniec w walce z wolnymi rodnikami i wysokim poziomem cholesterolu. Będąc na różnego rodzaju dietach, często dbamy o dzienny bilans kaloryczny naszych posiłków, dlatego z uporem maniaka staramy się wyliczać każdy spożyty produkt. Tak więc, ile kalorii ma omawiana czarna herbata? Dobra wiadomość dla ludzi będących na diecie odchudzającej- otóż okazuje się, że w 200ml czarnego wywaru znajdują się tylko 2 kalorie! Rzecz jasna, mówimy tu o czystym naparze pozbawionym słodkich polepszaczy smaku i innych dodatków. Wychodzi na to, że ze spokojem możemy ją pić bez obaw o dodatkowe kilogramy.
Zobacz także: Cukier i aromaty, czyli dlaczego nie warto kupować herbaty granulowanej?
Ile kalorii mają inne popularne wywary?
Zaraz obok czarnej herbaty mocno spopularyzowana jest również zielona, ale nie tylko. Na sklepowych półkach dostaniemy także białą, czerwoną czy żółtą. Jak sprawa kaloryczności wygląda z nimi? Ta pierwsza znana jest głównie z działania antyoksydacyjnego i przyspieszania procesów metabolicznych. Tak samo jak w przypadku czarnej- w 200ml zielonego naparu znajduje się od 2 do 3 kcal. Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, jednak jak już zostało wcześniej wspomniane, nie możemy zapominać, że to tylko zdrowy dodatek a nie magiczny lek na spalanie. Podobnie wygląda sytuacja z białą i czerwoną herbatą- tutaj kaloryka jest taka sama. Inaczej jest w przypadku herbat owocowych, czyli np żółtej. Ta, ze względu na zawartość suszonych owoców może posiadać około 10 kcal w jednym kubku. Co prawda nadal jest to bardzo mała ilość, jednakże warto zaznaczyć tę różnicę.
Czy herbatki odchudzające to dobra alternatywa dla tradycyjnej herbaty?
Nie tylko w internecie, ale też w sklepach możemy napotkać różne warianty herbat odchudzających. Producenci chwalą się ich wspaniałym działaniem, a na etykietach wybrzmiewa komunikat, że wystarczy je codziennie spożywać, aby zauważyć efekty zmniejszającego się brzucha. Takie działanie wprowadza konsumenta w błąd. Jasne, że mieszanki ziół przy regularnym spożywaniu wspomagają procesy trawienne, ale nie zastępują diety. Należy również uważać na sztuczne aromaty w niektórych tego typu wyrobach. Żaden tego typu wywar z pewnością nie wyrządzi nam krzywdy, jednak taki zakup często wymaga kilkukrotnego przepłacenia. Jeśli mamy swoje ulubione smaki wśród takich herbat, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je włączyć do swojego jadłospisu. Należy jedynie zachować świadomość, że to nadal ziołowy napar a nie cudowny “booster”.
Jak widać, herbata ze spokojem może pozostać w naszym codziennym menu, ponieważ nie przysparza nam wielu dodatkowych kalorii. W gruncie rzeczy same kalorie pochodzą tylko i wyłącznie z suszu, gdyż reszta składu to gorąca woda. Nieznaczna różnica kaloryczna występuje tylko w przypadku herbat owocowych, ale nie jest ona na tyle znacząca, żeby musieć z nich rezygnować.