Depresja jest bardzo podstępną chorobą, która nie pozwala normalnie funkcjonować. Nieleczona może doprowadzić nawet do załamania psychicznego i myśli samobójczych. W skrajnych przypadkach chorzy podejmują próby odebrania sobie życia, co niestety może skończyć się zgonem. Nie zawsze udaje się ich odratować. Najważniejsze staje się znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie go. Niestety nie jest to łatwe, nierzadko konieczne staje się wdrożenie leczenia farmakologicznego, bo psychoterapia może nie wystarczyć. Dowiedz się jak objawia się depresja.
Dowiedz się także: https://galeriaherbat.pl/jak-zrobic-przekaski-z-ciasta-francuskiego-na-slodko/
Jak objawia się depresja?
Depresja nadal w wielu środowiskach jest tematem tabu, co tylko pogarsza sytuację chorych. Wstydzą się i nawet boją udać do specjalisty w celu uzyskania pomocy. Jeśli ktoś jest długotrwale przygnębiony i płaczliwy, może to wskazywać na depresję. Do objawów zalicza się także utratę zainteresowania czynnościami, które do tej pory sprawiały radość. Chory zaniedbuje swoje codzienne obowiązki domowe i zawodowe. Zaczyna coraz bardziej wycofywać się z życia towarzyskiego. Traci pewność siebie, spada jego poczucie własnej wartości. Symptomami depresji są także zaburzenia snu, zobojętnienie na wszystko, ataki złości, rozdrażnienie, utrata masy ciała, brak apetytu. U wielu osób pojawiają się różne objawy somatyczne typu kołatanie serca, nudności, wzmożona częstotliwość oddawania moczu, ból kolkowy, nawet zaburzenia miesiączkowania.
Jak pomóc osobie w depresji?
Udzielanie złotych rad osobie chorującej na depresję jest złym pomysłem. Należy ją przede wszystkim wspierać. Warto pomóc jej znaleźć dobrego specjalistę. Można również odciążyć ją w codziennych obowiązkach. Istotne jest dbanie o chorego, wspieranie w procesie zdrowienia, niezależnie od sytuacji. Znaczenie ma także to zrozumienie. Może być to trudne ze względu na różne zachowanie chorego. On sam nie wie przecież, dlaczego nagle odczuwa konkretne emocje. Może być negatywnie nastawiony, wręcz wrogo. Trzeba pamiętać o tym, że osoba chora na depresję często postępuje niezgodnie z tym, co tak naprawdę myśli i czuje. Ocenianie impulsywnych zachowanie ma sensu. Lepiej przystąpić do uspokojenia i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Warto wskazać na sposoby radzenia sobie z emocjami. Nie należy jednak wchodzić w rolę psychologa
Jak wygrać z depresją?
Obecnie jest wiele metod leczenia depresji. Najważniejsze staje się zgłoszenie do specjalisty w celu zdiagnozowania i dobranie odpowiedniej terapii. Stosuje się leczenie farmakologiczne, czyli podaje leki przeciwdepresyjne. Niezwykle pomocna jest także psychoterapia, oczywiście prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Najczęściej stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną i interpersonalną. Z innych metod leczenia depresji wymienić można fototerapię. Będzie ona skuteczna w przypadku depresji sezonowej. Pomaga także aktywność sportowa. Ruch łagodzi zaburzenia depresyjne. Niektórzy decydują się na terapię elektrowstrząsową. Ma to miejsce przede wszystkim u chorych z ciężkimi objawami. Jeśli farmakoterapia okaże się nieskuteczna, to sięga się po alternatywne rozwiązania. W leczeniu depresji pomaga także stymulacja magnetyczna, aktywizacja behawioralna.