galeriaherbat.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie, diecie i herbacie.

Dieta

Białko pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego?

Białko pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego?

Białko pochodzenia roślinnego to świetne urozmaicenie w diecie. Bardzo ważne jest to, aby była ona dobrze zbilansowana. Właściwie skomponowany posiłek to podstawa, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników pokarmowych potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Właściwa podaż białka jest niezwykle ważna w diecie każdego człowieka. Najczęściej sięga się po mięso, jaja i ryby, ale są także inne opcje do wyboru. Warto poznać także roślinne źródła białka i włączyć je do swojego menu.

Zobacz też: https://galeriaherbat.pl/jak-objawia-sie-depresja-jak-ja-leczyc/

Jakie są źródła białek roślinnych?

Białko roślinne jest obecne w wielu pokarmach. Znajduje się w zbożach, orzechach, roślinach strączkowych, nawet owocach. Oczywiście w niektórych pokarmach są mniejsze lub większe ilości białka. Istotne staje się wobec tego stosowanie urozmaiconej diety. Organizm musi mieć dostarczone wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dużą ilość białka roślinnego znajduje się w orzechach ziemnych. Nie brakuje ich także w pestkach dyni. Warto sięgać po sezam, bo mam mnóstwo białka. Spore ilości znajdują się także w migdałach, nerkowcach, orzechach włoskich. Mniej białka roślinnego jest w orzechach laskowych. Warzywa strączkowe także dostarczą aminokwasów. W tym celu należy spożywać przede wszystkim nasiona soi, tofu, soczewicę, fasolę, bób i ciecierzycę. W produktach zbożowych również jest sporo białka roślinnego. Można to powiedzieć o komosie ryżowej, kaszy gryczanej i jaglanej. Nawet chleb pełnoziarnisty ma białko.

Co warto wiedzieć o białku roślinnym?

Jeśli ktoś unika produktów zwierzęcych, to niestety musi liczyć się z wystąpieniem niedoborów żywieniowych, dotyczy to między innymi witaminy B12. W diecie bez produktów odzwierzęcych niestety konieczne staje się suplementowanie tej witaminy. Problem pojawia się także z dostarczeniem witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Białko roślinne jest ubogie w żelazo lub w ogóle go nie zawiera. Oczywiście w sprzedaży znajdują się produkty wzbogacone o ten pierwiastek, ale ma postać syntetyczną, kiepsko przyswajalną przez organizm. Konieczne staje się spożywanie różnych rodzajów białka roślinnego, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych składników pokarmowych. Dopiero po właściwym połączeniu białek roślinnych można liczyć na prawidłowe zachodzenie procesów syntezy.

Białko roślinne a zwierzęce

Białko roślinne i zwierzęce różnią się od siebie pod wieloma względami. Za najbardziej wartościowy uznaje się pokarm odzwierzęcy. Wynika to z tego, że znajduje się w nim cały profil aminokwasów. Po spożyciu białka zwierzęcego można liczyć na to, że potrzeby organizmu zostaną w pełni zaspokojone. Uznaje się je za pełnowartościowe, zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy. Kolejną zaletą białek zwierzęcych jest ich wysoka strawność. Z kolei białko roślinne odznacza się mniejszą wartością odżywczą. Nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Organizm nie jest w stanie w pełni wykorzystać ich do syntetyzowania swoich białek. W proteinach pochodzenia roślinnego znajduje się także szereg związków, które utrudniają jego rozłożenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego sięgnięcie po białko zwierzęce ze względu na najlepszą przyswajalność i obecność wszystkich aminokwasów egzogennych.

Białko pochodzenia roślinnego
Białko pochodzenia roślinnego
https://galeriaherbat.pl/poznaj-najnowsze-trendy-wiosna-2023/

Udostępnij