galeriaherbat.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie, diecie i herbacie.

Herbata

Herbata yerba mate – poznaj alternatywę dla kawy

Herbata yerba mate – poznaj alternatywę dla kawy

Yerba mate to od jakiegoś czasu trendujący napój, zaraz obok matcha latte z tym, że ta pierwsza stała się rozpoznawalna w sieci i dyskontach dużo wcześniej. Jej znakiem rozpoznawalnym jest picie z charakterystycznego, okrągłego kubeczka za pomocą rurki, która oddziela zaparzone liście od płynu. Poprzez swój smak, pobudzające właściwości i sam rytuał spożywania, zdobyła uznanie w świecie medialnym oraz stała się swego czasu “herbacianą influencerką”.

W artykule odpowiemy na pytania:

  • czym jest herbata yerba mate?
  • skąd pochodzi i gdzie możemy ją nabyć?
  • jak wpływa na organizm człowieka?

Czym dokładnie jest yerba i dlaczego jest o niej głośno?

W skład herbacianej mieszaniny wchodzą zmielone liście i gałązki rośliny nazywanej ostrokrzewem paragwajskim. Typowym dla niej elementem jest przygotowanie wysuszonej herbaty w naczyniu wykonanym z drewna palo santo i najczęściej stalowej rurki posiadającej sitko i krawędzi zakończonej łyżeczką. W odróżnieniu od tradycyjnych, herbata yerba mate jest odpowiednia do spożycia po upływie 24h. Ważnym aspektem jest, aby woda, którą zalewamy susz nie przekraczała 75 stopni Celsjusza. Zdecydowana korzyść jaka płynie z jej zakupu to to, że istnieje możliwość zaparzania jej nawet do czterech razy. Na instagramowych profilach najbardziej znanych celebrytów, aktorów bądź innych twórców możemy znaleźć pozowane zdjęcia z kubkiem naparu. Zagraniczni aktorzy tacy jak Orlando Bloom czy Kevin Bacon to tylko nieliczne przykłady. Z Polskich osobowości należy wymienić Wojciecha Cejrowskiego i Roberta Lewandowskiego. Sokole oka fanów “Władcy Pierścieni” dostrzegły równierz herbatę w klatce filmowej.

Skąd pochodzi herbata i gdzie ją nabyć?

Liście rośliny herbacianej wywodzą się głównie z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu, jednak poszerzyły swoje zasięgi także w Europie. Jej historia sięga aż XVII wieku, kiedy to pierwotnie zaczęto uważać ją jako używkę. Sama yerba była mieszana wtedy z do dzisiaj nam znaną stewią, aby nadać słodkości miksturze. Oznacza więc, że najlepszy napar wypijemy w krajach takich jak Paragwaj, Brazylia czy Liban, jednak popularyzacja go na naszym kontynencie sprawiła, że bez problemu dostaniemy produkt w dyskontach, sklepach zielarskich lub przez internet. Jak w przypadku każdego produktu tego rodzaju, producenci oferują nam różnorodną gamę smakową, ale co za tym idzie- również jakość. Klient, któremu zależy na jakościowym wyrobie, powinien wybrać się do specjalistycznej zielarnii albo zamówić ze sprawdzonej strony internetowej a ci, którzy będą mieli okazję zwiedzać piękne tereny Ameryki Południowej oczywiście spróbować na miejscu.

W jaki sposób yerba mate wpływa na nasz organizm?

Jednymi z kluczowych cech napoju są jej właściwości pobudzające, poprzez zawarte w niej wysokie stężenie kofeiny, dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić nam poranną kawę i dać energetycznego “kopa” na resztę dnia. Trzeba natomiast pamiętać o zaparzeniu jej dzień wcześniej w celu zachowania jej właściwości i smaku. Nie bez powodu też w dawnych czasach była stosowana jako używka. Wspomniany już napar rozluźnia i likwiduje rozdrażnienie sprawiając, że łatwiej nam się odprężyć. Badania naukowe wskazują również na dobroczynny wpływ herbaty w przypadku złego cholesterolu.

Zobacz także: Działanie zielonej herbaty – prozdrowotne właściwości

Wszystkie przesłanki wskazują, że herbata yerba mate praktycznie nie posiada żadnych minusów, co do jej wpływu na nasze ciało. Stanowi wręcz zbawienną dla człowieka rolę a co najważniejsze, jest zdrową alternatywą dla kawy, która w sporych ilościach powoduje negatywne skutki dla funkcjonowania organizmu.

Udostępnij