galeriaherbat.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie, diecie i herbacie.

DietaHerbata

Działanie zielonej herbaty – prozdrowotne właściwości

Działanie zielonej herbaty – prozdrowotne właściwości

Zielona herbata jest znana od wieków w wielu kulturach na całym świecie. Produkowana jest z liści Camellia sinensis, które zostały poddane minimalnemu utlenianiu, co pozwala zachować wiele dobroczynnych związków. W tym artykule omówimy korzyści zdrowotne, działanie zielonej herbaty, a także to, jak ją prawidłowo przygotować.

Zobacz także: https://galeriaherbat.pl/po-jakie-siegac-witaminy-do-wlosow/

Działanie zielonej herbaty

Zielona herbata jest pełna antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Zawiera również polifenole, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, a także kofeinę, dającą energię do działania. Dodatkowo, napój ten wiąże się z poprawą funkcjonowania mózgu, a nawet walką z komórkami rakowymi. Niektóre badania sugerują, że wprowadzenie do suplementacji zielonej herbaty może pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

Zobacz także: Herbata yerba mate – poznaj alternatywę dla kawy

Zielona herbata na trądzik? 

Badania wykazały, że polifenole w zielonej herbacie mogą zmniejszyć stan zapalny, zabić bakterie na skórze, a nawet zmniejszyć produkcję sebum. Ten rodzaj herbaty może też zmniejszyć poziom stresu, który może przyczynić się do powstawania wyprysków. Regularne picie herbaty lub stosowanie miejscowego leczenia może spowodować dużą różnicę w zdrowiu i wyglądzie Twojej skóry. Dobrym pomysłem będzie wybranie naturalnych kosmetyków, które zawierają w składzie zieloną herbatę, lub parzenie jej tak jak zazwyczaj i przemywanie zmian skórnych wacikiem nasączonym cieczą. 

Uspokajający napar 

Zielona herbata jest znana ze swoich uspokajających efektów. Była używana w Chinach aby powrócić do równowagi i zrelaksować się. Zawiera związki takie jak teanina, która może mieć uspokajający wpływ na układ nerwowy i choroby depresyjne, a jednocześnie dostarcza przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Dodatkowo, produkt został zbadany pod kątem potencjału do zmniejszenia stanu zapalnego, poprawy funkcji poznawczych, a nawet pomocy w utracie wagi. Aby doświadczyć uspokajających korzyści płynących ze spożywania zielonej herbaty, najlepiej wypić filiżankę lub dwie w ciągu dnia. 

działanie zielonej herbaty
działanie zielonej herbaty

Zielona herbata w kapsułkach 

Kapsułki to idealne rozwiązanie na uzyskanie korzyści z zielonej herbaty dla osób leniwych lub tych, którzy nie przepadają za jej smakiem. Kapsułki z zieloną herbatą zapewniają skoncentrowaną formę zdrowych przeciwutleniaczy i innych korzystnych związków. Czy jednak zawierają one tyle witamin niż zwykła zielona herbata? Trudno to stwierdzić, ponieważ ilość witamin w herbacie różni się w zależności od rodzaju i jakości herbaty, a także sposobu jej przetwarzania i parzenia. Z pewnością kapsułki zawierają mniej witamin. Dzieje się tak z powodu użycia niższej jakości liści. Warto więc rozważyć tą opcję, przy doborze suplementacji.

Jak parzyć zieloną herbatę? 

Najpierw należy doprowadzić do wrzenia wodę. Następnie zalać nią liście lub torebkę i pozostawić do zaparzenia na dwie do trzech minut. Na koniec odcedź liście od zaparzonej herbaty i ciesz się nią! Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z filiżanki zielonej herbaty, należy używać dobrej jakości herbaty sypkiej i przefiltrowanej wody. Można też eksperymentować z różnymi czasami parzenia, aby znaleźć smak, który najbardziej nam odpowiada. Aby przygotować mrożoną zieloną herbatę, wystarczy podwoić ilość użytej herbaty i schłodzić ją w kąpieli lodowej przed podaniem. Dzięki tej prostej metodzie możesz teraz cieszyć się pyszną filiżanką zielonej herbaty w każdej chwili!

https://galeriaherbat.pl/jak-zrobic-kompoty-na-zime/

Udostępnij