galeriaherbat.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, urodzie, diecie i herbacie.

DietaPrzepisy

Jak zrobić kompoty na zimę?

Jak zrobić kompoty na zimę?

Jesień to doskonały czas na zrobienie domowych przetworów, rozmaitych zapasów na zimę z darów natury. Świetnie sprawdzają się między innymi kompoty. Ich przygotowanie jest niezwykle proste, wystarczy mieć owoce, wodę, jakieś słodzidło i słoiki. Oczywiście obecnie nawet zimą można kupić owoce, sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem rozmaitych soków w kartonach. Warto jednak włożyć trochę wysiłku i zrobić samemu kompoty na zimę. Mogą stać w spiżarni przez długi czas i stanowią idealny napój do obiadu.

Zobacz też: https://galeriaherbat.pl/zdrowa-i-tania-dieta-warzywna/

Pora zrobić kompoty na zimę

Niektórzy już zapomnieli o kompotach, dlatego czas sobie o nich przypomnieć. Jeśli ktoś ma nieco więcej owoców do wykorzystania, to idealną opcją staje się zrobienie pysznego kompotu. Nie trzeba go zużywać od razu. Wystarczy włożyć do słoików i zapasteryzować w domowych warunkach. Sklepowe półki zawierają mnóstwo chemicznych dodatków, pełno rafinowanego cukru. Nie mają one za wiele wspólnego z owocami ani ze zdrowiem. Zdecydowanie lepszym wyborem staje się zrobienie własnego komfortu. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Niezwykle przyjemnie jest wypić domowy kompot w okresie zimowym, który pozwala przypomnieć chociaż w małym stopniu lato. Można przywołać w ten sposób smak z dzieciństwa. Do przygotowania kompotu nadają się niemalże wszystkie owoce.

kompoty na zimę
kompoty na zimę

Jak ugotować kompot? Co będzie potrzebne?

Krajowe owoce są dostępne relatywnie krótko, najwięcej jest ich na jesień. Będzie to wobec tego idealny czas na zrobienie zapasów na zimę. Importowane produkty nie są tak smaczne ani wartościowe. Warto wobec tego sięgnąć po to, co mają do zaoferowania lokalni sadownicy. Największą popularnością cieszą się jabłka. W pierwszej kolejności należy umyć dojrzałe owoce pod bieżącą wodą, usunąć z nich pestki. Następnie kroi się owoce na mniejsze części i wkłada je do garnka z zimną wodą. Na kilogram owoców przypadają 2 l wody i mniej więcej pół szklanki cukru. Wystarczy gotować kompot przez kwadrans i gotowe.

Domowe przetwory w postaci kompotu

Jeśli ktoś chce mieć kompoty na zapas, to należy zacząć od wyparzenia słoików. Następnie wkłada się do nich owoce w całości lub pokrojone. Mają zajmować one 3/4 słoika. Następnie zalewa się owoce wodą i dodaje cukier. Zwykle na jeden słoik powinny wystarczyć 3 łyżki cukru. Na koniec dokładnie wyciera się słoiki i zamyka, po czym gotuje w garnku przez 30 minut po zagotowaniu wody. Zaleca się umieścić na dnie ścierkę. Zapasteryzowane słoiki wyciąga się z wody i pozostawiamy do przestygnięcia. Na koniec pozostaje przełożyć przygotowane kompoty do chłodnego i ciemnego miejsca, czyli przykładowo ze spiżarki lub w piwnicy. Bardzo ważne jest to, aby do przygotowania domowych przetworów zawsze używać dokładnie wymytych i wyparzonych słoików. Zakrętki także muszą być czyste, więc ale najlepiej umyć je i zalać wrzątkiem, pozostawić w nim na kilka minut. Przed zakręceniu słoika nakrętka ma być sucha. Na wszelki wypadek warto wobec tego wytrzeć ją papierowym ręcznikiem, aby mieć pewność.

Zobacz także: Przepisy na syropy do herbaty bez cukru. Zdrowy dodatek, który urozmaici twój napar!

Udostępnij